Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

image upload to sql

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kostasvit. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 26-01-2014, 20:19. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-01-2014, 13:39 74931

    image upload to sql

    καλημέρα,

    έχω ένα site και θέλω να κάνω upload σε μια βάση sql το path μιας εικόνα, λίγο κείμενο,ημερομηνίες κλπ, αλλά σε διαφορετικές κατηγορίες.

    πρέπει να έχω φτιάξει από πριν τους αντίστοιχους φακέλους μέσα στο site ή μπορώ να τους όταν κάνω το upload στην βάση;

    αν ναι, μήπως υπάρχει κάποιο παράδειγμα;

    ευχαριστώ!! 

     

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
  •  26-01-2014, 20:19 74941 σε απάντηση της 74931

    Απ: image upload to sql

    Καλησπέρα,

    Το πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι η εφαρμογή σου, να είναι σε θέση να φτιάχνει το κατάλογο που θα σώνονται οι φωτογραφίες όπως θα ήθελες να είναι εσύ - αυτό απαιτεί ότι η εφαρμογή θα έχει τα απαραίτητα δικαιώματα στο file system για να το κάνει.

    Σε ένα περιβάλλον ανάπτυξης αυτό είναι standard μιας και τις περισσότερες φορές η εφαρμογή τρέχει με τα δικαιώματα αυτού που είναι συνδεμένος στον υπολογιστή.

    Σε ένα περιβάλλον hosted αυτό όμως δεν ισχύει. Συνήθως θα πρέπει να φτιαχτεί ένας αρχικός κατάλογος, που "με το χέρι" θα δωθούν τα δικαιώματα να μπορεί η εφαρμογή να γράφει μέσα - σε αυτό τον κατάλογο θα μπορεί στην συνέχεια η εφαρμογή να δημιουργεί, είτε αρχεία, είτε καταλόγους για τις ανάγκες λειτουργίας της.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems